Po godzinach / Hobby

Kokedama – niesamowita sztuka

09.12.2016, 14:56

Czym jest kokedama? Niesamowitą  japońską sztuką sadzenia roślin, zwana latającą wyspą, wiszącym ogrodem. Tak przygotowaną roślinę eksponuje się na tacach albo wiesza w powietrzu. Fantastyczne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają miejsca na rośliny doniczkowe. Taka wisząca plantacja jest naprawdę niezwykle piękna i nadaje wnętrzu egzotyczny i niepowtarzalny styl.

Jak zrobić kokedama? To niezwykle proste i każdy jest wstanie zrobić to w swoim domu.

Wystarczy mech, ziemia do bonsai, akadama (glina, żwirek higieniczny) - wykorzystywany również w akwarystyce można go nabyć także w sklepach zoologicznych - nożyczki, woda, sznurek jutowy, roślinka oraz rękawiczki. Ziemie do bonsai mieszamy z żwirkiem w proporcjach 70% ziemi  i 30% żwirku i dolewamy taka ilość wody, aby powstała nam gliniasta, lepka masa, z której formujemy kulę, na tyle dużą, aby korzenie wybranej przez nas rośliny mogły się w niej zmieścić. Następnie robimy w kuli otwór i wsadzamy roślinę. Obtaczamy kule mchem i związujemy ja sznurkiem jutowym. Taką roślinkę możemy powiesić lub eksponować na tacy w wybranym przez nas miejscu.

Podlewanie i pielęgnacja takiej rośliny jest niezwykle prosta - wystarczy zraszać ją 2-3 w tygodniu w zależności od panujących w pomieszczeniu warunków lub raz w tygodniu zanurzać w wiadrze z wodą, poczekać, aż nadmiar wody okapie i z powrotem eksponować w wybranym miejscu.

Grunt to zieleń!

Katarzyna Myczkowska, architekt krajobrazu w APA Wojciechowski Architekci.

Po godzinach / HobbyPo godzinach / HobbyPo godzinach / Hobby
 
Po godzinach / HobbyPo godzinach / Hobby

Projekty

więcej »